سرکار خانم زهرا محمدی زاده

ما در کوهنوردی نه به فتح قله ها 

بلکه به فتح خویشتن نایل میشویم 

يكي از مشكلات جوامع بشري امروزي دور افتادن از طبيعت است و امكان يكي شدن با آن همانند گذشتگان كمي سخت و دشوار شده است. شايد دليل آن پيشرفت هاي علمي بشر و ورود وسايل مصنوعي به زندگي ما در قرن اخير باشد. وقتي كه ما وقت خود را كمتر در طبيعت سپري كنيم مطمعنا اين زادگاه اصلي نياكانمان ارزشش را در زندگيمان از دست مي دهد و ديگر قادر به درك مفاهيم طبيعت نيستيم.

 

     اما ... هنوز هستند كساني كه با وجود اين همه تغييرات بشري اصالت خود را به خوبي حفظ كرده اند و از مكتب طبيعت درس ها گرفته اند. اگر از افراد مختلف در مورد شخصيت، منش و رفتار آنها سوال كنيم به جرات مي توان گفت كه همه جوابي يكسان خواهند داد. رفتار و زندگي اين افراد خيلي شبيه طبيعت است، به موقع مانند گل هاي بهاري به شما لبخند مي زنند و به وقتش چون طوفان زمين و زمان را دگرگون مي كنند. مانند درختان پر ميوه سر به زير و خاموشند و به وقتش چون درختان پاييزي تكاني به خود مي دهند و تغييراتي شگرف ايجاد مي كنند.

 

🔱 سلام، لطفا خودتان را معرفي كنيد؟

 

با سلام، زهرا محمدی زاده هستم . که دوستان منو زهره صدا میکنن

متولد  ۱۳۶۲ از شیراز و یک فرزند دارم.

 

 🔱بانو محمدی زاده چی شد که کوهنورد شدید؟

 

من از حدود شانزده سالگی نه بعنوان ورزش جدی ولی بعنوان ورزش مکمل ورزش اصلیم که دو میدانی بود کوه های اطراف مثل باباکوهی و کوهپایه میرفتم. تا اینکه یکی از برنامه های دوشنبه باباکوهی رو با اتفاق خواهرم شرکت کردیم و وقتی که آقای عباسی و خانم رستگار متوجه شد که مسیر رو بدون استراحت و پا به پای اونا صعود کردم، به من پیشنهاد دادن که توی باشگاه نامنویسی کنم که البته همین جا جا داره از جناب عباسی و همسر گرامیشون خانم رستگار بابت معرفی باشگاه شیرازجوان و ایجاد انگیزه برای من ازشون تشکر کنم.

 

🔱 در ورزش كوهنوردي داراي چه مداركي هستيد؟

 

متاسفانه بدلیل مشغله زیاد بجز مدرک کوهپیمایی نتونستم مدرک دیگه رو دریافت کنم، اما با شرکت در بازآموزی های باشگاه و تجاربی که از مربیان و اساتید گرامی باشگاه تونستم کسب کنم و مطالعه سعی کردم که خودم رو به روز نگه دارم.

 

 

🔱 به چه قله های شاخصي در ایران و خارج از کشور صعود کرده اید؟

 

افتخار صعود به چندین قله شاخص کشور همچون دماوند، هزار، تفتان،... رو داشتم و صعود چندین قله از طرح سیمرغ رو هم حضور داشتم. بسیار دوست دارم به چندین قله از قلل منطقه تخت سلیمان و علم کوه صعود کنم که امیدوارم فرصت اون مهیا بشه.

 

 

🔱 هیمالیانوردی را چگونه مي بينيد؟

 

من تجربه هیمالیانوردی نداشتم اما فکر میکنم برای یه کوهنورد هر قله میتونه یه هیمالیا باشه که با کسب تجربه، آمادگی و استقامت بالا و همینطور صبر و لذتی که از مسیر میبره میتونه فتحش کنه.

 

 

🔱 نظرتان در مورد کوهنوردی در 5 دهه اخیر چيست؟

 

خوب وقتی به عکس های کوهنوردای پیشکسوت نگاه میکنم میبینم کوهنوردی در ایران هم مثل همه جا دچار تحول شده، از نوع پوشاک تا ابزاری و حتی تعداد شرکت کنندگان در برنامه ها. بنظرم میاد با علمی شدن کوهنوردی گام خوبی برداشته شده ولی شاید از هدفی که پیشکسوتان بخاطرش کوه میرفتن که همون پرورش روح و لذت از طبیعت بود کمی فاصله گرفته و بیشتر رقابتی شده.

 

 

🔱 چشم انداز کوهنوردی ایران را  را در آینده چگونه مي بينيد؟

 

با توجه به اینکه طی این سالها میزان علاقمند به کوهنوردی بیشتر شده بنظرم کمیت برنامه ها بیشتر شده و خواهد شد اما کیفیت اون ممکنه تحت الشعاع قرار بگیره و شاهد حوادث بیشتری باشیم.

 

 

🔱 هدف شما از کوهنوردی چيست؟

 

مشخصا در وهله اول برای سلامتی و تندرستی جسم و روان هست که کوهنوردی میکنم و در کنار اون لذت پیمایش و دیدن مناطق جدید و چشم اندازهای زیبا

 

 

🔱 آيا خاطره انگيزترين و غم انگيزترين واقعه کوهنوردیتان را به ياد دارید؟

 

مسلما هر بار که گام در طبیعت میزاریم یه تجربه و خاطره برامون رقم میخوره ولی بعنوان یه خاطره خوب، یاد میاد که قبل از برنامه صعود دماوند بود و تصمیم شد که برای کسب هم هوایی بریم صعود حوض دال. بعد از صعود حوض دال طبق دستور سرپرستان محترم برنامه قرار بر شب مانی بر روی خط الراس و توی کاسه کرسومی شد. یادمه اونشب با اتفاق ۵ تن از بانوان دیگه همگی توی چادر خانم زارع بودیم و شدت باد به حدی بود که تیرک چادر رو از جا درآورد و شب رو تا صبح به همون شکل توی چادر بسر بردیم.

 

و یه خاطره که اگر بهش نگم غم انگیز اما موندگار این هست که یادمه از برنامه قله دومیر فرود میومدیم که پای یکی از بانوان آسیب دید و تیم با همکاری و مشقت زیاد ایشون رو آوردن پایین و وقتی پایین رسیدیم، پس از سرشماری متوجه شدیم که یکی دیگه از همنوردان نیستن. بلاخره بعد از ۳ ساعت جستجو اون همنورد هم با کمک هم تیمی ها پیدا شد.

 

🔱 آيا قبل از كوهنوردي در رشته ورزشي ديگري فعاليت داشته اید؟

 

من ورزش رو از حدود پانزده سالگی شروع کردم و در رشته های

 ✔️دو میدانی، استقامت و پرش ۳ مدال استانی دارم.

 

جسته و گریخته ورزش هایی مثل بدنسازی، آمادگی جسمانی، ایروبیک، اسپینینگ و پیلاتس کار کردم.

الان هم که حدودا ۵ سال هست افتخار عضویت در باشگاه کوهنوردی شیرازجوان رو دارم

 

.🔱از سوابق مدیریتی ورزشي خود بگوييد؟

 

سابقه مدیریتی چندانی ندارم اما

 

حدودا یک سالی هست که به عنوان سرپرست در خدمت هم باشگاهی های خوبم هستم

 

🔱 چند سال هست به صورت مستمر به کوهنوردی ادامه میدهید؟ 

 

الان حدودا ۵ سال هست که بصورت کلاسیک مشغول به کوهنوردی هستم.

 

🔱آیا تاکنون کوهنوردی در زندگی شما تحول مثبت ایجاد کرده؟  به دو مورد اشاره کنید؟

 

بله، اول نظمی که بواسطه کوهنوردی در زندگی من شکل گرفته و دوم انرژی مثبتی که این رشته بهم داده وارد زندگی من هم شده که خداوند رو بخاطرش شاکرم.

 

🔱به چه شاخه اي از كوهنوردي علاقه داريد؟ چرا؟

 

میتونم بگم عاشق کوهنوردی هستم چون لذت بسیار زیادی رو از طبیعت میبرم.

 

🔱از ابتدا که عضو باشگاه شدیداز تجربه کدام اساتید بیشتر بهره بردید؟

 

همنطور که میدونیم کوهنوردی یک ورزش تیمی و من از تک تک همنوردام تجربه کسب کردم ولی خوب در این بین از استاد زره پوش بیشترین تجربیات رو کسب کردم که همین جا ازشون بابت زحماتی که برای همه میکشن تشکر میکنم.

 

 

🔱 نظر شما در مورد محیط زیست چيست؟  چقدر اهمیت میدهید؟ 

 

به جرات میشه گفت اگر امروز ما خودمون رو لایق نام کوهنورد میبینیم بخاطر وجود همین طبیعتی و محیط زیستمون هست. در واقع میشه گفت بدون احترام به محیط زیست کوهنورد و کوهنوردی بی معنیست.

 

🔱 بهترين همنورد یا همطناب شما كيست؟

 

منم مثل بقیه دوستان هر برنامه ایی رو که افتخار حضور داشتم حضور تک تک اعضا برام بعنوان یه همطناب خوب بوده ولی خوب قطعا دوستانی دارم که در کنار اونا لذت مضاعفی از کوهنوردی برده و میبرم و امیدوارم منم برای اونا همطناب خوبی بوده باشم.

 

🔱 چي شد كه در باشگاه شیراز جوان عضو شدید؟

 

همونطور که پیشتر اشاره کردم با راهنمایی جناب عباسی و همسر گرامی ایشون خانم رستگار که البته دختردایی بنده هم هستن با باشگاه بزرگ شیرازجوان آشنا شدم که بازم ازشون تشکر میکنم و امیدوارم یکبار دیگه افتخار همنوردی با این عزیزان نصیبم بشه.

 

 

🔱 اگر موقعیتی فراهم شود که یک برنامه ی ویژی دوباره انجام بدهید دوست داريد كدام برنامه باشد؟

 

فکر میکنم صعود دوباره دماوند و علم کوه از جبهه های مختلف باشه

 

 

🔱 چه نصيحتي براي جواناني كه تازه وارد عرصه كوهنوردي شده اند داريد؟ 

 

فکر میکنم یادگیری و استفاده از تجربیات سرپرستان پیشکسوت خیلی مهم هست. در کنار این یه نکته مهم هم برای بانوان دارم و اونم این هست که ما قطعا بسیار توانایی بالایی در مدیریت و اجرای برنامه های بانو محور داریم و حتما میتونیم برنامه های شاخصی با همکاری هم اجرا کنیم فقط کافیه که اول خودمون رو باور کنیم بعد همدیگه رو.

 

 گزارش،  تدوین: بابک رستمی 

 

تاریخ 🗓️ 1399 / 4 / 25

 

 

کمیته تبلیغات،  انتشارات،  امور فرهنگی باشگاه کوهنوردی شیراز جوان