این یکی از مفید ترین ابزارهایی هست که شما می تونید بصورت رایگان داشته باشید.

حتما پيش از اين به دفعات در مورد هارنس و اثرات يا عوارض استفاده از آن شنيده ايد و يا خوانده ايد. در اين مقاله تلاش خواهیم کرد از منظري متفاوت به اين موضوع بپردازیم تادر پایان با درک عميق علل و مکانيزم پيدايش آسيب هاي ناشي از هارنس ، قادر باشیم راهکارهايي مناسب براي حل اين معضل ارائه دهيم.

بيمارى خطرناكى كه غارنوردان و غارشناسان ممكن است  به آن مبتلا شوند معروف به هيستوپلاسموز (Historplasmose) است. به اين بيمارى بيمارى فراعنه نيز گفته‏ اند. اين بيمارى بگفته ميشل سيفر ( Michel Siffre) يكى از غارشناسان و زمينشناسان مشهور فرانسه است براى غارنوردان خطرناكتر از مارها و جانوران وحشى است. مشاهده نشان داده شده است كه اكثر مصر شناساني (Egyrtologues)كه گور تانخامون(Toutankhamon) را در مصر كشف و در حفريات و خاكبردارى آن شركت كرده بودند، بر اثر ابتلا به بيمارى خطرناكى در گذشته‏اند.

یکی از " ترین" های طبیعی ثبت شده ایران ، که استعداد فراوانی برای جذب Tourist و دانشمندان از سراسر دنیا را دارد ؛ غار شگفت انگیزی است که در جنوب غربی جزیره قشم به وجود آمده است. برای خواندن ادامه بر روی عنوان مطلب کلیک نمایید.

کشف غار نمکدان با درازای 6580 متر ، در سال 1998 توسط گروهی از دانشگاه چارلز پراگ جمهوری چک ، تحت سرپرستی جری برانتون و بر پایه استدلال دکتر پاول بوساک - مبنی بر احتمال وجود غارهای نمکی در جزیره قشم – آغاز شد.