به نام حق

 

گزارش برنامه صعود پاک یا trad climbing کتیبه دراک

 

کتیبه دراک

مختصات جغرافیایی کتیبه دراک:

 29°40'15.51"N

 52°26'6.19"E

کتیبه دراک در شمال شرقی کوه دراک و شرق دره علی عسگری قرار گرفته است. این مسیر در سال 1384 توسط باشگاه شیراز جوان و زحمات همنوردانی همچون آقایان محمد جلالی(رییس محترم هیات کوهنوردی استان فارس)، اصغر پیرو و جواد روستا و با مساعدت دگر دوستان طی چند برنامه یک روزه گشایش یافت.

این مسیر از چهار طول طناب تشکیل شده که طول آن حدودا به 180 متر می رسد. مسیر دارای چهار کارگاه می باشد که کارگاه ها از نوع صفحه رول حلقه دار می باشند. در هر کارگاه از دو صفحه  رول حلقه دار برای ایجاد بازو استفاده میشود. همچنین دراواسط طول های اول و دوم مسیر یک صفحه رول حلقه دار کار گذاشته شده است که روند فرود را تسریع بخشیده و آسان می کند. رول های مسیر، تلفیقی از رول اسپید و رول هیلتی می باشد.

برای صعود بجز لوازم انفرادی سنگنوردی، دوازده کارابین اسلینگ، پنج عدد کارابین پیچ دار و تسمه و اسلینگ جهت برقراری کارگاه و دو طول طناب جهت صعود و فرود لازم می باشد. هرچند می توان پس از صعود از سمت دیگر کتبیه به صورت معمولی(کوهپیمایی) فرود آمد.سختی مسیر حدودا 5.10 می باشد. که سخت ترین قسمت مسیر یا کراکس کار در بخش نهایی آن یعنی طول چهارم و چند متر پایین تر از کارگاه آن واقع شده است

عوامل بالا و عواملی همچون آنتن دهی بسیار عالی موبایل در تمامی طول مسیر و نزدیکی آن به شیراز و... دست به دست هم داده تا مکان بسیار خوبی برای تمرین صعود کرده ای  و دیواره نوردی برای سنگنوردان شیراز و شهرستان های اطراف بوجود آورد.

تاریخ اجرا : ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ به مدت یک روز

استان : فارس

شهرستان : شیراز

وسایل رفت و آمد : شخصی

وضعيت آنت دهي منطقه : خوب

وضعيت آب : بايد به مقدار کافی با خود به همراه داشته باشیم.

نحوه صعود : صعود کرده ای سه نفره 

تعداد میانی ها : حدود 15 عدد

ابزار به کار رفته : شفت ، فرند ، ترای کم ، میخ و هگزان

وضعیت کارگاه ها : ابزارگزاری

تعداد کارگاه ها: 4 عدد

میانگین فاصله میانی ها : بین 2 تا 3 متر

سرپرست برنامه : جناب مرتضی سرمست

مدیر فنی : نیما شعبانی

نفرات شرکت کننده در برنامه :

 

آقايان

 

مرتضی سرمست

مسعود کواری

نیما شعبانی

 

موارد آموزش داده شده :

1- انواع کارگاه ها و نحوه زدن آن ها

2- صعود کرده ای 2 و 3 نفره

3- نحوه قرار گرفتن ابزار روی هارنس جهت صعود دیواره های بلند

4- نحوه تقویت کارگاه

5- اصول اولیه ابزار گزاری

6- تمرین صعود (قرقره و سرطناب ) و فرود 

7- حمایت دینامیک، حمایت استاتیک

8- گره های چفت شونده

9- مروری مختصر بر آموزش های پیشین

 

مسیر صعود شده : 

مسیر اصلی کتیبه دراک بصورت صعود پاک

 

وسایل گروهی : 

 

• ۳ حلقه طناب دینامیک

• ۲ حلقه نیم طناب و یک حلقه تک طناب

• ۲۰ عدد کوییک درا

• ۳ عدد ابزار حمایت

 

وسایل انفرادی :

 

• کلاه کاسک

• هارنس

• کفش مناسب سنگ

• ۳۰ عدد کارابین پیچ

• ابزار حمایت و صعود ( ریورسو، ایرفورس ، گیری گیری ، atc guide , پیووت ...)

• خود حمایت و اسلینگ با سایز های مختلف

• کیسه پودر سنگ

• طنابچه انفرادی

• طنابچه پروسیک

•چکش

•شفت کش

•غیره

 

گزارش

 

باری دیگر قسمت شد تا کتیبه دراک را صعود کنیم ، اینبار با دوستانی عزیز و قوی.

طبق هماهنگی های انجام شده راس ساعت ۶:۳۰ صبح روبروی مجتمع احسان خودروهای خود را پارک کرده و بهمراه کوله هایمان راهی کوهپایه دراک شدیم.

روحیه مان بالا و انرژیمان بسیار بود.پس از گذشت تقریبا نیم ساعت پای مسیر اصلی کتیبه رسیدیم و بی وقفه خود را جهت صعود تجهیز کردیم.

 

طول اول با سرطنابی نیما شعبانی و حمایت مسعود کواری آغاز و پس از رسیدن تقریبی به انتهای طناب کارگاه استاتیک ۳ بازوی اول برپا شد و ۲ دوست عزیز یکی با حمایت استاتیک و دیگری با طناب فیکس صعود شد.

طول های دو و سه نیز به همین سبک صعود شد و کارگاه استاتیک راحت سوم روی طاقچه ای مقرر شد که دقایقی را با حفظ ایمنی از مناظر لذت بردیم و گلویی تازه کردیم.

سپس طول آخر را نیز به اتمام رسانده و پس از اندکی استراحت آماده فرود شدیم.

 

طول ها را یکی پس از دیگری فرود آمده تا به ابتدای مسیر رسیدیم و خدا را شکر صعودمان بی خطر و صحیح به پایان رسید.

همانطور که مطلع هستید امروزه در دنیا سعی بر آن می باشد که صعود ها بیشتر بصورت پاک باشد تا آسیب به طبیعت را به حداقل برسانیم.

در آخر کوهپیمایی مان را تا پارکینگ به اتمام رسانده و راهی منزل مان شدیم.

 

🌹 ضمن تشکر و قدردانی از جناب مرتضی سرمست که ما را در این برنامه همراهی کردند و بسیار از تجربیاتشان خرسند گشتیم 🌹

 

🌷تک تک لحظه هاتان خوش و خرم باد🌷

 

کارگروه فنی و تحصصی باشگاه شیراز جوان

نکات کلیدی در صخره نوردی

صخره نوردان مبتدی و ماهر می توانند با استفاده از این نکات عملکرد خود را بهبود بخشیده و هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار دهند.

1- در هنگام صعود خودتان را روی یک نردبان فرض کنید. با آرامش برروی پله حرکت کنید و پله بعدی را بگیرید و این حرکت را پله به پله تکرار کنید.

2- از نگه داشتن خود و انداختن وزن برروی دست ها خودداری کنید. چون این امر سبب می شود که بازوهای شما به سرعت خسته شده و نتوانید از آنها استفاده کنید.

آیا یک سنگنورد تازه کار هستید؟ آیا میخواهید پاهایتان مثل لاستیک یک ماشین مسابقه در جاده به صخره بچسبد؟ شما تصمیم دارید که یک جفت کفش سنگنوردی بخرید ولی خرید اولین کفش می تواند سخت باشد.

پوشیدن کفش ها سنگنوردی، اما آیا اندازه آنها درست است؟

پاندول شدن یک امر اساسی در پیشرفت سنگنوردان می باشد. تا جایکه گفته میشه: "اگر شما پاندول نمی شید، پس بدونید که به اندازه کافی تلاش نمی کنید."
برای پیشرفت در سنگنوردی شما باید بیش از حد توانتان تلاش کنید و وقتی تلاش شما بیشتر از حد توانتان شود، شما پاندول خواهید شد.
پاندول در هنگام صعود سرطناب ایمن هست و البته برای حفظ کردن این ایمنی شما به دو عامل تکنیک و حمایتچی خوب احتیاج دارید.قبل از صعود، مکانی را که امکان پاندول شدن در آن وجود دارد از نظر خطرات موجود بررسی نمایید. در صورتی که امکان برخورد با سنگ های زاویه دار و طاقچه ها وجود دارد باید مطمئن باشد که پاندول نمی شوید و در غیر این صورت باید با تغییر مسیر از مکان های امن تر صعود نمود.

پنج تکنیک برای بازگرداندن ثبات
این برای همه ما اتفاق می افتد که: شما 3 متر بالاتر از آخرین میانی هستید، بیش از حد گیج و تنفس تان نامنظم است و احساس می کنید همه چیز تمام است. مشکل کجاست؟ .
تنش و فشار در بدن شما باعث شده است که شما تعادل خود را از دست بدهید. اما راهی برای برگرداندن آن وجود دارد؟ حتی زمانی که در میانه مسیر هستید؟ مربی و تمرین دهنده بولدر، ژاستن سونگ پنج راهنمایی دارد تا شما به سرعت استرس خود را کاهش دهید وتعادل خود را باز یابید. استفاده از انگشت پنجم را فراموش نکنید. انگشت شست شما می تواند سلاح مخفی شما باشد.
سونگ می گوید: اگر شما در یک کشش جانبی قرار دارید، سعی کنید که با استفاده از انگشت شست خود یک نوک گیری انجام دهید. این عمل باعث می شود که باسن شما در موقعیت بهتری قرار گرفته و تعادل خود را بازیابید. شروع کنید به فکر کردن بیشتر درباره گرفتن گیره ها با شست پا، خواهید دید که چیزی بیشتر از آنچه خرج کرده اید بدست خواهید آورد.